Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy w Nakle nad Notecią świętował 80-lecie istnienia. Z tej okazji, w niedzielę 19 listopada zorganizowano turniej jubileuszowy oraz uroczysty bankiet.

Turniej rozpoczął się o godzinie 10:00. Do sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury przybyło 53 zawodników. Turniej, zaklasyfikowany do FIDE) rozegrano na dystansie 7 rund z czasem 15 minut dla zawodnika.

Każdy z zawodników otrzymał nagrodę rzeczową. Dla trzech najlepszych szachistów w grupie OPEN, juniorów w grupach do 12 i do 16 lat oraz dla najlepszej kobiety i najlepszego mieszkańca gminy Nakło dodatkowo były puchary i dyplomy.

Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał sędzia klasy I - Jarosław Wiśniewski.

Najlepszymi zawodnikami w kategorii Open byli:

  1. miejsce Karol Jaroch
  2. miejsce Marek Olszewski
  3. miejsce Piotr Konieczyński

W kategorii junior 12 najlepszy był Kacper Kacprzak, a w kategorii junior 16 pierwsze miejsce zajął Borys Paliwoda. Najlepszym zawodnikiem z gminy Nakło został Krystian Janik.

Po wręczeniu nagród odbyła się oficjalna część jubileuszu, w której uczestniczyli byli prezesi, medaliści MP, Olimpiad szachowych, trenerzy, zawodniczki, zawodnicy i działacze Związku. Zebranych powitał prezes KPZSzach Jarosław Wiśniewski. Następnie, sekretarz Związku - dr Piotr Szybowicz przedstawił skróconą historię powstania Związku, który początkowo nazywał się Pomorski Związek Szachowy (został założony 3 października 1937 r. w Gdyni). Ponadto przypomniał skrócone biografie najlepszych zawodniczek, zawodników, trenerów i działaczy.

Po tym podsumowaniu minutą ciszy uczczono zmarłych szachistów, a następnie uhonorowano tych, którzy poprzez swoje osiągnięcia oraz działalność w największym stopniu przysłużyli się Związkowi. A byli to:

Działacze:
Ulrich Jahr z Bydgoszczy, Benedykt Mroziński z Kowalewa Pomorskiego, Edward Turczynowicz z Bydgoszczy, Kazimierz Budnik z Bydgoszczy, Jerzy Śniadecki ze Żnina, Jan Nogala z Grudziądza, Janusz Augustowski z Włocławka, Przemysław Jahr z Warszawy, dr Piotr Szybowicz z Szubina, Waldemar Popiela z Bydgoszczy, Piotr Czarnolewski z Inowrocławia, Jarosław Wiśniewski z Nakła.

Sędziowie: Ulrich Jahr z Bydgoszczy, Paweł Jaroch z Suwałk, Michał Boroch ze Świecia, Janusz Augustowski z Włocławka, Jan Szymczuk z Włocławka.

Trenerzy:
Waldemar Jagodziński ze Żnina, Julian Gralka z Bydgoszczy, Jerzy Konikowski z Bydgoszczy, Andrzej Karpiński z Bydgoszczy, Grzegorz Sankiewicz z Grudziądza, Paweł Pawłowski z Torunia, Mariusz Mazalon z Bydgoszczy, Janusz Augustowski z Włocławka, Paweł Jaroch z Suwałk, Andrzej Gburek z Torunia, Włodzimierz Strzemkowski z Torunia.

Zawodniczki i zawodnicy:
Małgorzata Wiese- Jóźwniak z Bydgoszczy, Joanna Jagodzińska z Bydgoszczy, Hanna Jagodzińska z Bydgoszczy, Jolanta Leszczyńska (Rojek) z Włocławka, Hanna Garbowska (Jabłońska) z Grudziądza, Renata Paprocka (Bursa) z Bydgoszczy, Alicja Śliwicka z Torunia, Joanna Śmiechowska z Torunia, Andrzej Maciejewski z Nakła, Jerzy Pokojowczyk z Bydgoszczy, Krzysztof Żołnierowicz ze Świecia, Włodzimierz Kruszyński, Julian Gralka z Bydgoszczy, Jerzy Konikowski z Bydgoszczy, Robert Ciemniak z Bydgoszczy, Tomasz Pacuszka z Grudziądza, Radosław Gajek z Grudziądza, Michał Karpus z Grudziądza, Kacper Drozdowski z Torunia.

Po wręczeniu pamiątkowych statuetek goście wzięli udział w poczęstunku.