1 Mistrzyni Świata kobiet w szachach

Vera Frantsevna Menchik ( rosyjski : Вера Францевна Менчик ; Czech : Věra Menčíková ; 16 lutego 1906 - 27 czerwca 1944) był brytyjsko-czechosłowacko-rosyjskim szachistą, który stał się pierwszym na świecie mistrzem szachowym kobiet . Brała także udział w turniejach szachowych z czołowymi mistrzami świata w szachach , od czasu do czasu odnosząc sukcesy, w tym dwa zwycięstwa nad przyszłym mistrzem świata Maxem Euwe.

Jej ojciec, František Menčík, urodził się w Bystra nad Jizerou w Czechach, a jej matka, Olga Illingworth (ok. 1885–1944 ), była Angielką. Był kierownikiem kilku majątków należących do szlachty w Rosji, a jego żona była guwernantką dzieci właściciela majątku.
Vera Menchik urodziła się w Moskwie w 1906 roku. Jej siostra Olga Menchik urodziła się w 1907 roku.
Kiedy miała dziewięć lat, jej ojciec dał jej szachy i nauczył ją grać. Kiedy miała 15 lat, jej szkolny klub zorganizował turniej szachowy i zajęła drugie miejsce.
Po rewolucji jej ojciec stracił posiadany przez siebie młyn, a ostatecznie także duży dom, w którym mieszkała rodzina. Małżeństwo się załamało; jej ojciec wrócił do Czech, a jesienią 1921 roku Olga i jej córki pojechały do Hastings w Anglii, aby zamieszkać z matką Olgi.
Kiedy Vera mówiła tylko po rosyjsku, wahała się, czy pójść do lokalnego klubu szachowego, ale w końcu 18 marca 1923 roku dołączyła do klubu szachowego Hastings i zaczęła brać lekcje u Johna Drewitta . Następnie została uczennicą arcymistrza Gézy Maróczy . W 1923 roku grała w kilku meczach drużynowych.
W grudniu 1923 roku zagrała w swoim pierwszym Kongresie Hastings i otrzymała remis przeciwko Edith Price , ówczesnej brytyjskiej mistrzyni damskiej.
W następnym świątecznym kongresie szachowym Hastings 1924/25 zagrała ponownie w grupie A, pierwszej klasie, i zajęła drugie miejsce z pięcioma punktami na siedem. Poznała pannę Price w ostatniej rundzie grupy zwycięzców i ponownie zwróciła.
W 1925 roku zakwestionowała dwa mecze przeciwko Edith Price, wygrywając oba z nich, a ona została uznana za najsilniejszą damą w kraju; ponieważ nie była Brytyjką, nie mogła wziąć udziału w konkursie krajowym.
W styczniu 1926 roku wygrała pierwsze Dziewczęce Otwarte Mistrzostwa w Imperial Club w Londynie ze swoją siostrą Olgą na trzecim miejscu. W 1927 r. Zachowała ten tytuł, a Olga zajęła drugie miejsce. W przyszłym roku Vera była zbyt stara, by grać, a Olga znów była druga.