Rashid Gibiatovich Nezhmetdinov ( Tatar : Рәшит Һибәт улы Нәҗметдинов ,[ræˈʃit næʑmetˈdinəf] Rosyjski : Рашид Гибятович Нежметдинов ; 15 grudnia 1912 - 03 czerwca 1974) był wybitnym Radzieckim szachistą oraz warcabistą.

Nezhmetdinov urodził się w Aktubinsk , Imperium Rosyjskiego , w jakiej jest teraz Aktobe , Kazachstan , w tatarskiej rodziny. Jego rodzice zmarli, gdy był bardzo młody, pozostawiając go i dwoje rodzeństwa do wychowania przez ich brata. Osierocona, zubożała rodzina przeniosła się do Kazania , Tatar ASSR .
Nezhmetdinov miał naturalny talent do gry w szachy i warcaby . Nauczył się szachów, obserwując, jak inni grają w klubie szachowym, po czym rzucił wyzwanie jednemu z graczy, wygrał, a następnie rzucił wyzwanie innym graczom, wygrywając również tę grę. W wieku 15 lat grał w Kazańskim Turnieju Pionierów, wygrywając wszystkie 15 gier. W tym czasie nauczył się także grać w warcaby. W tym samym miesiącu, w którym nauczył się gry, wygrał półfinały szachów Kazana i zajął drugie miejsce w finale. W tym samym roku zajął szóste miejsce w Mistrzostwach Rosji w Warcaby. Później wygrał Mistrzostwa Rosji w warcaby przynajmniej raz. Później jednak zrezygnował z szachów.

Według większości szachistów Rashid Nezhmetdinov powinien być arcymistrzem (choćby z innego powodu niż zwycięstwo w mistrzostwach Rosji nad utalentowanymi zawodnikami w 1950, 1951, 1953, 1957 i 1958 r.). Dopiero w 1950 r. Tytuł arcymistrza był pierwszym przyznanym przez FIDE i tylko 27 graczy, w tym ówczesny mistrza świata (Botvinnik), tych, którzy zakwalifikowali się lub zostali rozstawieni na inauguracyjnym turnieju Candidates, a także kilkunastu innych graczy, którzy otrzymali tytuł za wcześniejsze osiągnięcia. Niestety dla 40-letniego Rashida Nezhmetdinova nie został włączony do inauguracyjnej klasy arcymistrzów FIDE.

Wymagania, aby zdobyć nowo opracowany tytuł GM, faworyzowały tych, którzy mogli grać w szachy na arenie międzynarodowej. Pomimo ogromnej puli talentów radziecka żelazna kurtyna sprawiła, że ​​tylko trzech sowieckich graczy zostało arcymistrzami w latach 1954–1959: Spassky, Tal i Korchnoi. Rashid Nezhmetdinov był w tym czasie uważany przez Związek Radziecki za ryzyko lotu, więc nigdy nie pozwolono mu podróżować tak swobodnie, jak wspomniani wyżej arcymistrzowie.

Wiktor Korczno powiedział tak dużo, gdy mówił o Nezhmetdinovie:

„Rozegrałem swój pierwszy turniej po ślubie w Soczi. To były mistrzostwa Rosji SFSR, a wygrał je Nezhmetdinov, jeden z najsilniejszych radzieckich mistrzów. Z jakiegoś powodu bardzo rzadko pozwalano mu wyjeżdżać za granicę i, oczywiście, z tego powodu nigdy nie został arcymistrzem. ”

Niestety, dzisiaj tak jest. Rashid Nezhmetdinov, gigant wśród radzieckich szachistów swojej epoki i ludowy bohater atakujący szachistów na zawsze, słusznie zasługuje na tytuł GM, ale prawdopodobnie nigdy nie otrzyma honoru od FIDE, nawet pośmiertnie.