10 Mistrz Świata w szachach
1969 - 1972

„Nigdy nie uważałem się za obywatela radzieckiego, ale raczej za króla szachów”

ros. Борис Васильевич Спасский, fr. Boris Spassky (ur. 30 stycznia 1937 w Leningradzie) – rosyjski szachista, reprezentant Francji w latach 198–2013.

Nigdy nie uważałem się za obywatela radzieckiego, ale króla szachów”
W tym roku świat szachów świętuje wygranie mistrzostw świata przez Borisa Spasskiego, który w 1969 roku pokonał Tigrana Petrosiana. Obecnie jest najstarszym byłym mistrzem świata - 82 lata - a jego wspaniała kariera szachowa trwająca ponad siedem dekad czyni go uprzywilejowanym Game Science. Jako dziecko jego wybitny talent wyznaczał standardy w szachach, a później jego uniwersalny styl i rycerskość na desce i poza nim wyróżniają go wśród gwiazd Historii szachów.
Jego list do ówczesnego prezydenta USA, George'a Busha, w obronie Bobby'ego Fischera, po aresztowaniu w Japonii i żądaniu ekstradycji Stanów Zjednoczonych, jest przykładem szlachetności, przyjaźni i solidarności z jego wielkim rywalem. W tym celu zamierzam poprzez te zdjęcia podzielić się z czytelnikami PINAL CHESS podróżą po pięknej karierze Borysa Wasiliewicza, dziesiątego mistrza świata w szachach.

List Borisa Spasskiego do George'a Busha w obronie Bobby'ego Fischera, po aresztowaniu w Japonii i żądaniu ekstradycji Stanów Zjednoczonych:
Pan Prezydent: W 1972 roku Bobby Fischer został bohaterem narodowym. Pokonał mnie bez wątpienia w meczu, który odbyliśmy w Reykjaviku. Upadła hegemonia sowieckich szachów, a mężczyzna pokonał całą armię. Powtórzył jednak smutną historię Paula Morphy'ego, że w wieku 21 lat legendarny Paweł pokonał wszystkich europejskich mistrzów tamtych czasów i został nieoficjalnym mistrzem świata. Ale Morphy przestał grać, a jego tragiczne życie skończyło się w wieku 47 lat w Nowym Orleanie, w 1884 roku.

W 1992 r., Dwadzieścia lat po Reykjaviku, wydarzył się cud, Bobby został wskrzeszony i graliśmy w Jugosławii. W tym czasie były sankcje wobec tego kraju, zabraniające obywatelom amerykańskim wszelkiego rodzaju działalności na tym terytorium. Bobby naruszył instrukcje Departamentu Stanu i stał się nakazem nakazu aresztowania wydanego 15 grudnia 1992 r. Przez Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych. W moim przypadku, jako obywatel francuski od 1978 r., Nie otrzymałem żadnej sankcji ze strony rządu francuskiego.

Od 13 lipca 2004 r. Bobby został zatrzymany na lotnisku Narita w Japonii za naruszenie jego statusu imigracyjnego. Wydarzenia zostały już opisane przez prasę światową.
Jasne jest, że prawo jest prawem, ale przypadek Fischera nie jest zwyczajny. Jestem starym przyjacielem Bobby'ego od 1960 roku, kiedy graliśmy w Mar del Plata i dzielimy pierwsze dwa miejsca w tabeli torne; Bobby to osobowość tragiczna, którą wtedy sobie uświadomiłem, jest uczciwym człowiekiem i ma dobrą naturę, ale jest absolutnie antyspołeczny. Nie można go dostosować do żadnego standardu życia. Ma bardzo wysokie poczucie sprawiedliwości i nie jest w stanie angażować się z ludźmi wokół siebie, tak jak z własnym sumieniem, jest osobą, która zrobiła prawie wszystko przeciwko sobie.

Nie chciałbym bronić ani usprawiedliwiać Bobby'ego. On jest tym, kim jest. Pytam tylko o jedno: współczucie, miłosierdzie, miłość. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, chciałbym zadać następujące pytanie: Proszę poprawić błąd prezydenta François Miterranda w 1992 r. Bobby i ja popełniliśmy to samo przestępstwo. Daj mi także sankcje, aresztuj mnie i w tej samej celi, co Bobby Fischer. I jeszcze coś, daj nam szachownicę ”
Boris Spasski, dziesiąty mistrz świata (7 sierpnia 2004 r.)

Krótki profil 10. Mistrza Świata
-Borís Vasílievich Spassky 01/30/1937, Leningrad, obecny Sankt Petersburg.
- Mistrz świata pokonując Tigrana Petrosiana w 1969 roku.
- Cudowne dziecko i ikona stylu uniwersalnego: wygrał Tal atakując króla i Petrosiana w profilaktyce.
-Master International w 1953 roku
- Mistrz świata juniorów w 1955 roku.
- Wielki Mistrz w 1955 r., W tym czasie najmłodszy na świecie.
- Wygraj dwa razy cykl cyklu kandydatów do mistrzostw świata.
- Stracił tytuł mistrza świata w 1972 r. Robertowi Fischerowi.
- Został pokonany w meczu rewanżowym z Fischerem w Sveti Stefan, Jugosławia, 1992.
- Jego ostatnim wielkim sukcesem był silny Linares Tournament / 1983, wyprzedzający A. Karpova.
- Jego geniusz wydawał się symbolem triumfalnego komunizmu, homo sovieticus , jednak zawsze był wolnomyślicielem i przekonanym antykomunistą, który otwarcie popierał bunt praskiej wiosny w 1969 roku.
- Champion ZSRR w 1961 i 1973 roku, był 7 razy kandydatem do tytułu światowego.
- Spotkał Marina Scherbatcheff, która pracowała w ambasadzie francuskiej w Moskwie i zaczął mieszkać we Francji w 1976 roku.
-Boris Vasilievich Spassky, który przez prawie 40 lat został zarejestrowany jako piłkarz przez Francję, postanowił kilka lat temu wrócić do Rosji po swoim słynnym „locie” z Paryża, aby ponownie osiąść w Moskwie.

Wybrane partie:

https\://www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=21136