Urodził się 19 grudnia 1907 roku . w Idriji ( Austro-Węgry , obecnie Słowenia ), w rodzinie nauczyciela liceum, gdzie szachy były mile widzianą rozrywką. Matka, gospodyni domowa i ojciec, profesor historii i geografii , bawili się w liczne gry przy wyglądzie małego Vasje. Byli to jego pierwsi nauczyciele szachowi i już w wieku 6 lat dołączył do nich w grze. W dzieciństwie przeprowadził się z rodzicami do Mariboru , gdzie uczył się w klasycznym liceum. Był tam najlepszym uczniem i szachistą. Jego pierwszym podręcznikiem był podręcznik Difrena do języka niemieckiego, a jego nauczycielem był arcymistrz dr Milan Vidmar . Wkrótce został mistrzem Mariboruw szachach.

Po przybyciu do Lublany , gdzie studiował historię i geografię tak samo jak jego ojciec, ukończył szkołę i został mistrzem szachowym na Federalnym Turnieju Amatorów w Karlovacu w 1927 roku . lata. W tym samym roku został mistrzem Lublany w szachach .

Następnie wyjechał na studia do Wiednia , mieszkał tam przez prawie dwa lata i poczynił ogromne postępy grając z tamtejszymi mistrzami. Kiedy w 1929 r W Rogaška Slatina po raz pierwszy w Jugosławii zorganizowano międzynarodowy turniej , w którym Pirc mimo dużej konkurencji wziął udział z dużym sukcesem – podzielił się trzecią nagrodą. Od tego czasu uważany jest za jednego z czołowych młodych mistrzów.

Pirc miał szerokie i wszechstronne podejście do szachów . Dopóki nie brał udziału w turniejach międzynarodowych , interesował się samą istotą szachów , pilnie się uczył i robił postępy. Potem były sukcesy, po których wszedł w szeregi międzynarodowych mistrzów. Od tego momentu zaczął trzymać się znajomych ścieżek, ograniczając swoją grę do bezpieczeństwa – konserwatywnie ograniczał swój repertuar debiutów do najbardziej niezbędnych i niezbędnych. Miało to jednak szkodliwy wpływ na jego twórczość, gdyż stracił zapał, więc wyprzedzili go koledzy z nowego pokolenia młodych mistrzów (jak Flor , Stolc i Lilienthal ), gdyż ich gra, oprócz rutyny i mechaniki (która zdobywa się na wielu turniejach) nadal zachowało sporo świeżości.

Jeden z najpopularniejszych szachowych otwarć , obrona Pircy , nosi imię Vasji Pircy.

Opublikował szereg książek w języku słoweńskim, serbsko-chorwackim i niemieckim, od 1934 roku redagował rubrykę szachową w gazecie „Jutro” . do 1941 roku . rok 1938 . W 2010 roku redagował Chess Herald , był trenerem szachowym, a przede wszystkim światowej sławy teoretykiem. Jego najbardziej znaną książką teoretyczną jest: Nowa teoria otwarć szachowych – King’s Indian ( słoweński. ) z 1958 roku . lata.

Szachowa spuścizna drugiego w historii słoweńskiego i trzeciego jugosłowiańskiego arcymistrza , wraz z spuścizną doktora Milana Vidmara, znajduje się w Muzeum w Mariborze , gdzie jest wystawiana publiczności.

Zmarł 2 czerwca 1980 roku . w Lublanie w Jugosławii (obecnie Słowenia ).

W setną rocznicę urodzin Vasje Pirca Poczta Słowenii wydała znaczek pocztowy z jego wizerunkiem.

Zobacz więcej