Błąd w szachach to spojrzenie gracza na jakiekolwiek aktualne zagrożenie. W komentarzach do posunięć pomyłkom towarzyszą dwa znaki zapytania „??”.

Błędy mogą być niegrzeczne, mogą być mniej niegrzeczne, ale zawsze dla szachisty, który popełnia błędy, pozycja na szachownicy gwałtownie się pogarsza. Piony gubią się, bierki się gubią, patrząc na groźbę zbicia hetmana mówią, że gracz „popełnił błąd hetmana”, ao szachistą, który nie zauważył groźby mata, mówią, że „popełnił błąd mata”. W tym przypadku nie jest konieczne, aby kara za zobaczenie zagrożenia następowała jednym ruchem - można też ziewać kombinacją. Błędy są najczęściej charakterystyczne dla początkujących graczy, ale na poziomie arcymistrzowskim zdarza się, że szachiści popełniają poważne błędy.

Jednym z najwyraźniejszych przykładów takiego błędu jest mecz Petrosjana - Bronsteina z 1956 roku, rozegrany na Turnieju Kandydatów w Amsterdamie. W nim przyszły dziewiąty mistrz świata miał doskonałą pozycję i wszelkie szanse na wygraną, ale jednym ruchem zaprzepaścił swoje szanse.

Zobacz więcej