Szachy stały się źródłem inspiracji w sztuce w literaturze wkrótce po rozprzestrzeniania gry do świata arabskiego i Europie w średniowieczu . Najwcześniejsze dzieła sztuki skupione na grze są miniatury w średniowiecznych rękopisów, a także wiersze, które były często tworzone w celu opisywania zasad . Po szachy zyskał popularność w latach 15 i 16 wieku, wiele dzieł sztuki związanych z grą zostały stworzone. Jednym z najbardziej znanych, Marco Girolamo Vida „s Scacchia Ludus , napisany w 1527 roku, dokonane takie wrażenie na czytelników, że singlehandedly inspirowany innych autorów, aby utworzyć wiersze o szachach.

W 20 wieku, artystów stworzył wiele prac związanych z grą, czasami biorąc inspirację z życia sławnych graczy ( Vladimir Nabokov w obronę ) lub znanych gier ( Poul Anderson w Nieśmiertelna partia , John Brunner w kwadratów Miasto ). Niektórzy autorzy wynalazł nowe warianty szachy w swoich pracach, takich jak Stealth szachy w Terry Pratchett „s Dysku serii lub trójwymiarowej szachy w Star Trek serii.
Palatyn Kaplica w Norman Palace w Palermo można podziwiać pierwszy obraz gry w szachy, który jest znany na całym świecie. Terminy prac z całego 1143 i artystów, którzy stworzyli muzułmanie zostali wybrani przez króla Norman Sycylii Roger II Hauteville, który wzniesiono kościół. Najwcześniejsze znane odniesienie do szachów w tekście Europejskiej jest średniowieczny łaciński wiersz, Versus de scachis . Najstarszy rękopis zawierający ten wiersz nadano szacunkową datę 997. Inne wczesne przykłady obejmują miniatury Załączone książek. Niektóre z nich mają wysoką wartość artystyczną. Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem jest 13-wiecznej Libro de los Juegos . Książka zawiera 151 ilustracje, podczas gdy większość z nich skupia się na pokładzie, pokazujący problemy , gracze i ustawień architektoniczne są różne w każdym obrazie. Kawałki ilustrujące problemy szachowe w Luca Pacioli „s rękopis De ludo scacchorum ( łaciński : On gra w szachy ), (c. 1500), opisane jako«futurystyczny», nawet jak na dzisiejsze standardy, może zostały zaprojektowane przez Leonarda da Vinci .

Po szachy stały się coraz bardziej popularne w Europie w 15 i 16 wieku, zwłaszcza w Hiszpanii i we Włoszech, wielu artystów zaczął pisać wiersze za pomocą szachy jako tematu. Scachs d'amor ( kataloński : Chess miłości ), napisany przez nieznanego artystę w końcu 15 wieku, opisuje grę pomiędzy Marsem i Wenus , za pomocą szachy jako alegoria miłości. Historia służy również jako pretekstem do opisania zasad gry. De ludo scacchorum (niezwiązane z rękopisu wspomniano powyżej) przez Francesco Bernardino Caldogno [ it ] , stworzony również w tym czasie, to zbiór porad rozgrywki, przedstawiony w poetycki sposób.

Jeden z najbardziej wpływowych dzieł sztuki związanych szachy jest Marco Girolamo Vida „s Scaccia Ludus (1527), koncentruje się na grze grał między Apollo i Merkurego na Olimp . Mówi się, że ze względu na wysoki artyzm, poemat zrobił wielkie wrażenie na każdym, kto go czytać, w tym Erazma . Jest również bezpośrednio inspirowane przynajmniej dwie inne prace. Pierwszym z nich jest Jan Kochanowski jest wiersz Chess (ok. 1565), który opisuje grę jako walce dwóch wojska, a drugi Williama Jonesa Caissa lub Szachy (1772). Ten ostatni wiersz spopularyzował pseudo-starożytnego greckiego Meldanena Caissa być „bogini szachów”.
Od 19 wieku, artystów zostały tworzeniu powieści i - od 20 wieku - filmy związane z szachami. Czasami są one inspirowane przez znanych gier, takich jak John Brunner „s placach miasta , zorganizowany po słynnym meczu pomiędzy Wilhelm Steinitz i Michaił Czigorin ; Poul Anderson „s nowela Immortal gra inspirowana przez 1851 gry granej przez Adolf Anderssen i Lionel Kieseritzky (który pojawia się również w filmie Blade Runner ); lub Waldemar Łysiak „s Szachista ( Polski : Szachowy gracza ), koncentruje się na grze grał między Napoleona i Turka . Gra Frank Poole kontra HAL 9000 z filmu 2001: Odyseja kosmiczna opiera się również na rzeczywistą meczu, choć nie powszechnie znane.

Inni artyści wyciągnąć swoje inspiracje z życia graczy. Vladimir Nabokov pisał obronę po naukę o Curt von Bardeleben , natomiast musical Chess został luźno oparty na życiu Bobby Fischer . Niektórzy autorzy wynalazł nowe warianty szachy w swoich pracach, takich jak Stealth szachy w Terry Pratchett „s Dysku serii lub trójwymiarowej szachy w Star Trek serii.

Jeden niezwykły związek między sztuką a szachy jest życie Marcela Duchampa , który prawie całkowicie zawieszone karierę artystyczną skupić się na szachy w 1923 roku.